Arion AR-GE Merkezi yeni projesini BEBKA’ya sundu!

8 Ekim 2021 tarihinde Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) Veteriner Fakültesi’nde, kırsal aile işletmelerinde özellikle yumurta tavuklarında önemli can ve verim kayıplarına neden olan Kırmızı Tavuk Akarı konulu bir toplantı gerçekleştirildi.

Bursa Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nde düzenlenen toplantıya Bursa Vali Yardımcısı Mustafa Özsoy, Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) Genel Sekreteri Doç. Dr. Zeki Durak, Uz. Sabri Bayram, Uz. Talha Göktaş, Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin Yıldız, Karadeniz Teknik Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümünden Prof. Dr. Zihni Demirbağ, Prof. Dr. İsmail Demir, Bursa Uludağ Üniversitesi Parazitoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Levent Aydın ve Arion İlaç Ar-Ge Merkezi Genel Müdürü Yiğit Altav ile Dr. Suna Aslı Zengin katıldı. Kırsal aile işletmeleri ile yumurta tavukçuluğunda Kırmızı Tavuk Akarı, etkileri, ekonomik kayıplar ve biyogüvenlik sorunlarına ilişkin 3 farklı sunu (BUÜ, KTÜ, ARİON)  yapılarak, detaylar üzerinde fikir alışverişi gerçekleştirildi.

Toplantı hakkında açıklamada bulunan Arion İlaç AR-GE Merkezi Genel Müdürü Yiğit Altav; “Söz konusu akarın, Avrupa Birliği’nde ve Türkiye’deki küçük aile işletmelerinde büyük bir sorun oluşturduğu bilinmekte. Bu nedenle son bir yıldır süren BUÜ, KTÜ, ARİON-ARGE ortaklığı ile geliştirilen, tamamen yerli bir ürünün saha çalışması ve eğitimlerinin BEBKA desteği ile Bursa’da yapılabileceği ve ticari ürün haline getirilebileceği ortak görüşü oluştu. Şu ana kadar yapılan çalışmalarda (BUÜ, KTÜ, ARİON) söz konusu etkene karşı son derece tesirli olduğu belirlenen bu ürün;  kalıntı içermeyen ve biyogüvenlik düzeyi yüksek, aynı zamanda Veteriner Hayvancılık alanında ticarileşmiş ilk ürünlerden biri olacak” diye konuştu.

Arion İlaç

Son Yazılar