Arion ile ‘Tek Saglık Günleri’

Tek Saglık kavramı, saglıgın genis bir perspektifini ele alarak; insanlar, hayvanlar ve ekosistem arasındaki karmasık iliskilere odaklanan bir yaklasımı ifade etmektedir.

Türk Mikrobiyoloji Cemiyeti ve Türk Veteriner Hekimler Birligi tarafından düzenlenen II. Ulusal Tek Saglık Günleri, 22-24 Kasım 2023 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nde Arion Ilaç sponsorlugunda gerçeklesti. Bu etkinlik, saglıgın genis bir perspektifini ele alarak insanlar, hayvanlar ve ekosistem arasındaki karmasık iliskilere odaklanan “Tek Saglık” konseptine odaklanan önemli bir multidisipliner platform sunmustur.

Sempozyumda, iklim degisikliginin etkileri, afetlerde tek saglık yaklasımı, antimikrobiyal direnç, gıda güvenligi, toplumsal farkındalık olusturma ve egitimde tek saglıgın önemi gibi konular, alanlarında uzman bilim insanları tarafından sunuldu ve katılımcılarla birlikte derinlemesine tartısıldı. Bu baglamda, “Tek Saglık” yaklasımının günümüzdeki saglık sorunlarına getirdigi çözümler ve önemi üzerine çesitli bakıs açıları paylasıldı.

“Tek Saglık” konsepti, insan, hayvan ve çevre saglıgını bir bütün olarak ele alarak, bu alanlardaki etkilesimleri ve baglantıları vurgular. Zoonotik ve vektör kaynaklı hastalıkların, antimikrobiyal direncin, gıda güvenliginin ve iklim degisikliginin ele alındıgı sempozyum, bu konularda farkındalık yaratma ve çözümler üretme amacını gütmüstür. Arion Ilaç, II. Ulusal Tek Saglık Günleri’ne sponsor olarak katılım saglayarak, “Tek Saglık” konseptinin önemini vurgulamıstır. Arion ARGE Merkezi’nin danısmanlıgını yürüten Prof. Dr. Levent Aydın’ın küresel iklim degisikliginin vektörel hastalıklardaki artısa etkilerini detaylı bir sekilde ele alan sunumu, sadece bir konusma degil, aynı zamanda çevre, hayvan ve insan saglıgını bütünsel bir perspektifle ele alan bir vizyonun yansımasıdır. Arion’un kimyasal içermeyen, kalıntı bırakmayan ürün projeleri ise “Tek Saglık” konseptini günlük hayatımıza nasıl entegre edebilecegimize dair ilham verici örnekler sunmustur.

Sempozyum, “Tek Saglık” konseptinin günümüz saglık sorunlarına getirdigi kapsamlı çözümleri vurgulayarak, bu alandaki çalısmalara ve farkındalık artırıcı faaliyetlere büyük bir ivme kazandırmıstır. Katılımcıların, bu öncü etkinlik ısıgında aldıkları bilgilerle kendi alanlarında bir degisim yaratmalarını umarak, gelecekteki benzer etkinliklerin bu konudaki gelismelere daha da katkı saglaması beklenmektedir.

Sabri Oskay Kent, Dr. Suna Aslı Zengin ve Prof. Dr. Levent Aydın.

Tek Saglık Kongresi’ne Altın sponsor olarak destek veren Zekner Holding’in Yönetim Kurulu üyesi Sabri Oskay Kent’e tesekkür sertifikası sunuldu.

Arion İlaç

Son Yazılar